Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna, czyli antykoncepcja bez recepty

udostępnij:

Wkładki wewnątrzmaciczne należą do jednych z najskuteczniejszych i najwygodniejszych metod antykoncepcji. Wśród nich występują dostępne w naszej aptece bez recepty wkładki uwalniające związki miedzi. O tym jak działają, jaka jest ich skuteczność oraz ile kosztują opowiemy w poniższym artykule.

Jak działają miedziane wkładki wewnątrzmaciczne?

Wkładka rozpoczyna swoje działanie zaraz po jej założeniu. Odpowiedzialna za efekt antykoncepcyjny miedź - blokuje proces zapłodnienia wewnątrz macicy, ogranicza mobilność spermy, a także zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy. W zależności od rodzaju, spirale miedziane chronią przed zajściem w ciążę przez okres 3-10 lat.

Jaka jest skuteczność miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej?

Wskaźnik Pearla, służący do określania skuteczności danej metody antykoncepcyjnej wynosi 0,6-0,8 dla wkładki miedzianej. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji w ciągu 1 roku, mniej niż 1 z nich zajdzie w ciążę.

Kto może stosować miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego miedziane wkładki wewnątrzmaciczne rekomenduje się:

  • kobietom, które rodziły i nie planują macierzyństwa,

  • kobietom w okresie laktacji,

  • kobietom palącym po 35 roku życia,

  • kobietom w okresie przedmenopauzalnym.

Jakie skutki uboczne występują podczas stosowania miedzianej wkładki wewnątrzmacicznej?

Podczas stosowania wkładki mogą pojawić się plamienia lub krwawienia między miesiączkami, nasilony ból w czasie menstruacji, a także bardziej obfite i dłuższe miesiączki. Objawy te jednak mijają zwykle po 2-3 miesiącach stosowania wkładki.

Ile kosztuje wkładka miedziana wewnątrzmaciczna?

Koszt miedzianych wkładek wewnątrzmacicznych waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W naszej aptece można nabyć nowoczesną, niehormonalną wkładkę IUB Ballerine Midi, która wykazuje wysoką skuteczność przez okres nawet do 5 lat.

Jak założyć wkładkę miedzianą wewnątrzmaciczną?

Założenie i wyjęcie wkładki wewnątrzmacicznej w ramach NFZ jest bezpłatne. Jeżeli decydujemy się na wykonanie tej usługi prywatnie trzeba liczyć się z kosztem rzędu kilkuset złotych.

Wyjęcie wkładki wewnątrzmacicznej nie jest bolesne, może wykonać je lekarz w dowolnym momencie jej stosowania. Jest to odwracalna metoda antykoncepcji, co oznacza, że płodność wraca już w kolejnym cyklu.

Czy miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną można stosować jako antykoncepcję awaryjną?

Spirala miedziana założona 5 dni od stosunku wykazuje ochronę antykoncepcyjną na poziomie 99%. Metoda ta jest jednak rzadko stosowana i stanowi alternatywę dla pacjentek, które mają przeciwwskazania do stosowania tabletki “dzień po”.

Inne artykuły na blogu